Aktuality

Policajti u nás v škole - preventívny program

Váž. rodičia

 

Riaditeľstvo školy po vzájomnej spolupráci s Mestskou políciou sídl. Ťahanovce objednalo pre deti -5-6 ročné.

Reagujeme na informácie z médií. Lákanie detí do auta.

 

 

Preventívny program –

 

MOJA BEZPEČNOSŤ a ochrana zdravia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Termín: 30.1.2023

MŠ Budapeštianska 1 – 10.00 hod.

EP Viedenská 34 – 11.00 hod.

 

 

Cieľom našej aktivity bude naučiť deti - ako sa majú správať pri oslovení cudzím človekom.

 

Ako reagovať na rôzne ponuky – nebrať od cudzích ľudí žiadne cukríky, nesadať do auta, ako reagovať ak by dieťaťu boli spomenutí rodičia, že ich majú odniesť domov a ovplyvňovanie detí.

Deti si okrem iného pozrú na Interaktívnej tabuli aj spracovaný materiál mestskej polície – prevencia kriminalistiky určenú pre vekovú kategóriu detí.

 

Čo si ešte povedia :

Nebezpečenstvo čaká na deti takmer na každom kroku. Úlohou rodičov je snažiť sa urobiť všetko v oblasti prevencie nebezpečenstva. Najmä ak sa to týka našich detí.

 

 

 

Všetko je v poriadku, keď sú mama a otec nablízku, ale čo sa stane, keď dieťa chodí a odchádza zo školy samé alebo keď nikto nie je doma?

 

Poučte svoje dieťa o týchto 7 bezpečnostných opatreniach.

1. Dieťa si musí pamätať na adresu, číslo aspoň na jedného rodiča a mená rodičov

To je dôležité v prípade, že sa stratí. Nezabudnite im však vysvetliť, že tieto informácie by sa mali zverejňovať iba v prípade núdze a pokiaľ možno len pre orgány činné v trestnom konaní.

2. Nehovorte s cudzími ľuďmi a nič od nich neberte

Toto pravidlo opakujte každý deň. Vysvetlite nebezpečenstvo a uveďte príklady. Toto nie je vtip, ale veci, ktoré im môžu jedného dňa zachrániť život.

3. Tajné heslo

Pred niekoľkými rokmi bol internet šokovaný príbehom osemročného dievčatka, ku ktorému prišiel na ulici neznámy muž. Povedal jej, že jej matka je zaneprázdnená a že ho poslala, aby ju vyzdvihol on. Dievča muža požiadalo, aby jej povedal heslo. Muža to prekvapilo a radšej utiekol.

Toto je skutočne skvelý postup. Vyberte si jedno slovo, ktoré bude vašim tajným heslom. V prípade, že niekto príde k dieťaťu na ulici a povie, že ho poslala jeho matka, mal by toto slovo poznať a povedať.

4. Dôvera

Naučte svoje dieťa povedať vám, kedy odchádza a kam ide, a to aj vo veľmi mladom veku.

5. Povedať „nie“

Toto odporúčanie platí na celý život. Ak je vášmu dieťaťu nepríjemné, keď sa ho niekto pokúša dotknúť, alebo ak sa dieťa necíti bezpečne, malo by o tom vedieť hovoriť.

6. Dôležité telefónne čísla

Povedzte svojmu dieťaťu číslo každej pohotovostnej služby: polície, hasičov a podobne. Naučte ho vytočiť tieto čísla z mobilného telefónu aj z pevnej linky.

7. Opatrnosť na sociálnych sieťach

Požiadajte svoje dieťa, aby nezverejňovalo osobné informácie na internete (adresa bydliska, čas, keď nikto nie je doma), nehovorilo o heslách a neprichádzalo do styku s neznámymi ľuďmi.

 

Ďakujeme MP sídl.Ťahanovce za vzájomnú pomoc pri realizácii tejto aktivity.

 

Mgr. Iveta Strukanová

riaditeľka školy 

 

Zdroj : https://mysmezeny.sk/2021/04/7-veci-ktore-musite-naucit-svoje-deti-pre-ich-bezpecnost/<< Späť na predchádzajúcu stránku