Aktuality

Pomoc rodičom 16.časť vzdelávanie

Pomoc rodičom – 16.časť vzdelávanie

Vážení rodičia, milé deti ponúkame Vám  poradenstvo a aktivity pre deti na

 

TÉMU: STRIHANIE

 

AKO NAUČIŤ DIEŤA STRIHAŤ A PREČO JE POTREBNÉ, ABY DETI VEĽA STRIHALI.

 

Keď sa deti naučia strihať je to pre nich veľká zábava, chcú strihať naozaj všetko. Rodičia doprajte im to. Treba stanoviť pravidlá, aby bola uspokojená ich túžba strihania a zároveň, aby to prežilo oblečenie, vlasy či iné drahocennosti.

 

 

 

 

Určite si pamätáte ako sme v mesiaci november 2019 pripravili pre deti krásnu aktivitu na

Tému v krajčírskej dielni

( fotogaléria 11/ 2019 ) pozrite si ako sa deti zahrali na krajčírov a krajčírky.

 

 

 

 

Vedieť strihať je veľmi dôležité .

Pamätajte, že efektívne používanie nožníc je komplikovaná zručnosť, ktorá sa s praxou zlepšuje.

Teraz máte možnosť zahrať sa tiež, a môžete si zahrať aj na kaderníčky. Deti môžu strihať vlásky ( nie svoje ) ale pripravené z bavlniek, vlny atď.

 

Treba si uvedomiť, že strihanie je nie len hra, ale hrou podporujete dôležitú úlohu pri rozvoji jemných pohybových schopností, ktoré malé deti potrebujú, aby mohli držať ceruzky a pastelky.

A mať dobré jemné motorické zručnosti pomôže deťom pri začatí zložitého procesu učenia sa písania.

 

 

 

Strihanie nožnicami má mnoho výhod:

Posilňuje svaly rúk

Nezávislé pohyby každého prsta

Strihanie nožnicami vyžaduje zručnosť oddelenia prstov, čo je schopnosť používať palec, ukazovák a ostaté prsty oddelene. Pre malé ručičky, to môže byť náročné. Aj keď veľa 3-4 ročných detí má zručnosť strihania, nožnicové zručnosti nie sú úplne rozvinuté až do veku cca 6 rokov. Spolupráca oboch rúk (Bilaterálne koordinačné schopnosti – dvojručná koordinácia)

 

 

Spolupráca oboch časti mozgu (spojenie pravej a ľavej hemisféry). To znamená, použitie obidvoch strán tela súčasne, zatiaľ čo každá strana vykonáva inú úlohu. Napr. pri strihaní kruhu musí dieťa držať papier jednou rukou a otočiť ho, zatiaľ čo druhá ruka nielen otvára a zatvára nožnice, ale tiež sa pohybuje pozdĺž línie kruhu.

 

 

Vizuálne motorické zručnosti (koordinácia oko a ruka)

Keď deti držia papier jednou rukou a strihajú druhou, pričom sledujú pohyb nožníc svojimi očami. Je to proces, kedy očí pošlú mozgu informáciu o videnom “predmete”. Mozog tieto informácie spracuje a pošle rukám “pokyn”, čo majú robiť. Takto ovplyvňuje koordinácia oko – ruka schopnosť dieťaťa čítať, písať a jeho ďalšie zručnosti.Vizuálno zmyslové úlohy (vnímanie veľkosti, tvaru, vzdialenosti, farby)

 

 

 

Už viete, že hlavným cieľom je naučiť dieťa strihať papier.  Môže to znieť jednoducho, ale učenie malých detí ako strihať nožnicami je veľmi zložitá úloha. 

 

 

Dieťa najprv strihá papier na menšie kúsky, potom na väčšie. Papiere sú rôznych farieb, z ktorých si môže skladať obrázky.

Jemné motorické zručnosti (oddelenie ruky, obratnosť prstov)

Otváranie a zatváranie nožníc pomáha deťom rozvíjať malé svaly v rukách. Tieto svaly sú rozhodujúce pre držanie ceruzky alebo pasteliek a pre uchopenie a manipuláciu s predmetmi.

Podporuje pochopenie vzoru. Zameranie a pozornosť.

 

 

 

Tak poďme na to.

Predtým, ako sa vaše dieťa vrhne na nožnice, ponúkajte mu aktivity na posilnenie svalov rúk a prstov, taktiež zlepšia bilaterálnu koordináciu. Sú to aktivity ako používanie pinzety/kliešťov na premiestňovanie guličiek z jednej misky do druhej, trhanie papier, papierových vreckoviek na malé kúsky, nanášanie farby pipetou, vytlačenie vody zo striekačky (striekačka z lekárničky), gombičková pokladnička, prstové hry s maňuškami na prsty, plastelína.

 

 

KEDY BY SA MALI DETI UČIŤ STRIHAŤ

Deti samy prejavia o stíhanie nožnicami záujem, keď budú mať na to svoje senzitívne obdobie. Zväčša to je okolo 24-30 mesiace života dieťaťa. V tomto období mu ich skúšajte ponúknuť.

 

 

VÝBER SPRÁVNYCH NOŽNÍC PRE DETI

Prvé nožnice pre deti, by ste mali vyberať s tupým hrotom. Vyskúšajte ich, aby boli čepele dostatočne ostré na strihanie. Nie všetky sú naozaj dobré, niektoré papier len pokrčia, no neodstrihnú, čo potom deti nebaví a vedie k frustrácii.

Deti s ľavou rukou by mali vždy používať nožnice pre ľavákov, kvôli horným nožom na nožniciach, aby deti mohli vidieť reznú čiaru. Dajte si pozor na nožnice, ktoré sú údajne všestranné. Aj keď je možné ich ľahko držať ľavou alebo pravou rukou, horná čepeľ bude stále na pravej strane, takže pre ľavákov je ťažké vidieť reznú čiaru.

Pre začiatočníkov sú výborné nožnice s pružinou. Otvárajú sa automaticky, struna pomáha pri strihaní. Systém je možné deaktivovať a nožnice používať bežným spôsobom.

Ak má vaše dieťa ťažkosti s manipuláciou s nožnicami, môžete si kúpiť tzv. školiace/terapeutické nožnice pre dve osoby. Majú ďalšie otvory pre vás, aby ste mohli dieťa nožnicami viesť. Deťom môžete ponúknuť aj ozdobné nožnice, ktoré strihajú rôzne vlnky.

 

BEZPEČNOSŤ PRI PRÁCI S NOŽNICAMI – takto ich učíme aj u nás v MŠ .

Nožnice slúžia iba na strihanie papiera, či vami ponúknutý materiál. Dieťaťu môžete pripraviť materiál, ktorý ma povolene strihať. Nakoľko je pre deti fascinujúce skúsiť odstrihnúť aj iné veci. Môžete pripraviť: bavlnky, stužky, slamky, plastelíny, mäkká špongia, papierové vreckovky, listy zo stromu, alobal, krepový papier…

No zdôraznite, že bez povolenia nesmie nič iné strihať, lebo mu nožnice budú odobraté.

 

 

Vyvarujte sa chôdze s nožnicami. Ak je nevyhnutné nožnice prenášať z bodu A do bodu B, treba dieťaťu ukázať, ako nožnice preniesť. Buď na pracovnej tácke, alebo ich dieťa drží zovreté pevne v dlani s hrotom smerujúcim dole. Pozor vy pravidla tiež dodržujte, a len tak sa s nožnicami nepremávajte.

 

SPRÁVNE DRŽANIE NOŽNÍC

Okolo otvoru na nožniciach, kde má ísť palec, omotajte pásku/nálepku, aby deti vedeli, kam majú dať palec. Zápästie umiestnite tak, aby sa palec otočil smerom nahor, pričom palcový kĺb je vo vnútri palca. Dva alebo tri prsty dieťa vsunie do spodného otvoru nožníc. Niektoré nožnice majú dostatok priestoru na to, aby vo vnútri otvoru nožníc boli až tri prsty. Ľavou rukou si dieťa pridržiava papier (pre praváka).

Ukážte dieťaťu ako držíte nožnice. Nezabudnite každý krok vysvetliť, čo robíte. Napríklad povedzte: „Pozri, týmto palcom otváram a zatváram nožnice.“ (vizuálna narážka) alebo prirovnajte „Nožnice sa otvárajú a zatvárajú ako ústa krokodíla.“

 

 

 

ČO PONÚKNUŤ DIEŤAŤU STRIHAŤ NOŽNICAMI

Ak už vaše dieťa dokáže držať nožnice a manipulovať s nimi, môže skúšať strihať samo. Najprv mu môžete dať strihať slamky, stužky, PLASTELÍNU a potom môže prejsť na papier. Skúste mu najprv ponúknuť prúžky tenkého kartónu, pretože bežný papier je príliš tenký a nie je pevný v detskej ruke. Veľmi sa hýbe a sťažuje strihanie.

 

 

Ak nemáte PLASTELÍNU ?  nevadí onedlho Vám zverejníme ako ju viete pripraviť spoločne s deťmi doma. 

Strihanie vopred pripravených útržkov papiera je pre dieťa veľmi pútavou a príjemnou aktivitou. Pripravte prúžky papiera o šírke cca 2 cm, aby ich mohlo prestrihnúť na jedenkrát. Prúžky môžete vytlačiť na farebný papier, alebo ich jednoducho najprv s dieťaťom vyfarbiť.

 

 

Dieťa si môže prúžky samo ozdobiť, potom jednotlivé dieliky postrihať a nakoniec si z nich môžete vyrobiť krásnu koláž.

Keď dieťa zvláda strihanie prúžkov papiera, pripravte mu predlohy na strihanie s líniami, ich náročnosť sa má časom zvyšovať, čiže postupujte od najjednoduchších až k zložitejším vzorom. S cvičením strihania sa naučí strihať rovné, šikmé línie, či jednoduché tvary ako kruh, štvorec. Línie by mali byť na papieri zo začiatku hrubé a výrazné.

 

 

 

Potešíte nás ak nám pošlete zopár fotiek vášho strihania na

NOVÉ ULOŽISKO : aktivity.nadoma@gmail.com

 

 

Mgr. Iveta Strukanová a kolektív pedagógov

 

zdroj: Predlohy na strihanie pre deti na stiahnutie TU >>

https://overenedetmi.sk/ako-naucit-dieta-strihat-a-preco-je-potrebne-aby-deti-vela-strihali/

 



<< Späť na predchádzajúcu stránku