Aktuality

Pomoc rodičom - 19.časť vzdelávanie

 

Pomoc rodičom – 19.časť vzdelávanie .

                                

  Včielky     - 

Dovoľte deťom spoznať včely 

Bez nich by nebol  život.

Milí rodičia, prichádzame k Vám s ďalšou aktivitkou. Ak by sme boli na škole boli by sme Vám ukázali prácu ozajstného včelára aj s jeho náčiním a výrobkami .

v 1.časti si povieme kúsok o včielkach

 

 

Viete kto by bol ozajstný včelár ?..

no predsa naša p. učiteľka Vikinka.. raz si túto aktivitu ukážeme určite na škole. Naša p. učiteľka sa venuje dlhé roky práve tejto činnosti -  vznešenému koníčku a mali sme dohodnuté, že Vám všetko čo potrebuje včelár k svojej práci prinesie na obe školy.

Preto Vám prinášame zopár krásnych aktivít a informácií o včielkach.

 

 

Včela je malý zázrak prírody

Určite ste už počuli výrok, ktorý je pripisovaný Albertovi Einsteinovi:

Keď na svete nebudú včely, zostávajú nám už len štyri roky života.

 

 

 

 

 

Včela medonosná patrí medzi čoraz ohrozenejší druh hmyzu. Jej poslanie je pre náš svet nesmierne dôležité. Včelie produkty patria k prirodzenej forme potravy nielen pre ľudí. Od výroby medu, ktorý je azda najznámejším produktom včiel, môžeme prejsť aj na zoznámenie sa s peľom a propolisom.  

 

 

Cieľ aktivity:  

Identifikuje niektoré životné prejavy živočíchov a spôsob ich pohybu,   spoznáva výrobu medu a jeho využitie.

Popísať prácu včelára.

Rytmizovať riekanky i známe piesne a vyjadrovať sa pohybom.

Rozvíjať jemnú motoriku pri výtvarných činnostiach.

 

 

 

 

Kúsok informácií o mede 

Med a jeho vlastnosti

Med poznali naši predkovia oddávna. Používal sa predovšetkým ako sladidlo, až neskôr sa začal považovať za veľmi cennú surovinu s rôznymi výživnými látkami a antioxidantmi. Na výrobu medu používajú včely nektár z kvetov. 

 

Med vydrží pri správnom skladovaní veľmi dlho. Suché, chladné a tmavé priestory sú na jeho skladovanie ako stvorené. V domácnosti sa využíva najmä v kuchyni ako prísada do rôznych pokrmov. Do čaju sa pridáva až keď trocha vychladne.

Peľ

Peľ je bohatý na bielkoviny, aminokyseliny a rôzne druhy enzýmov a vitamínov B, C, D, E a K. Pred samotnou konzumáciou si môžeme peľ namočiť do vody, aby sa peľové zrnká zväčšili a mierne rozpustili.  Takýmto spôsobom bude peľ ľahšie stráviteľný.

 

Propolis

Včely zbierajú živicu z pukov rôznych stromov a kríkov, ktorú následne žujú a miešajú s peľom a slinami. Propolis chráni včelie úle pred vlhkosťou, vetrom a mikróbami. Včely s ním pokrývajú pravidelne celé vnútro svojich príbytkov. Pri užívaní propolisu sa môžeme stretnúť s tekutou formou kvapiek alebo ako súčasť rôznych mastičiek, tabliet či roztokov.

 

 Za každé tretie sústo jedla, ktoré zjeme, vďačíme včelám alebo iným opeľovačom. Vďaka tomu, že včely opelia kvety, máme z nich neskôr plody a teda potravu.

 

Odhaduje sa, že zo 100 druhov plodín, ktoré tvoria 90% svetovej potravy, je až 71 opelených práve včelami. To znamená, že keby boli včely menej dostupné, cena produkcie plodín opelených včelami bude výrazne stúpať. Už dnes je ekonomická hodnota práce včiel na opeľovaní odhadnutá na 265 miliárd eur ročne na celom svete. Včely nám teda ročne ušetria veľa peňazí, času a pomáhajú nám vo viacerých oblastiach. Vďaka opeľovaniu pomáhajú k rozmnožovaniu rastlín, čím sa zachováva druhová pestrosť našej prírody. Vďaka nim máme veľa druhov ovocia aj zeleniny, svojim kúskom nám pomáhajú držať krok s módou, pretože aj bavlna je závislá od opelenia, podobne ako aj káva naša každodenná. Okrem nenahraditeľného opeľovania nám poskytujú aj celý rad iných produktov, ktoré majú široké využitie v gastronómií, kozmetickom aj farmaceutickom priemysle. Vezmime si len taký pohár medu. Pre nás je tento vzácny dar zdrojom  energie, vitamínov, minerálov, aminokyselín a celého radu zdraviu prospešných látok. Je to vhodná alternatíva rafinovaného cukru pri rôznych liečbach a diétach. Tak ako pre nás, aj pre včely je med zdrojom energie, ktorú využívajú pre svoje fungovanie.

 

Včely sú malý zázrak prírody.  Deti, by to mali vedieť.

Na vytvorenie jedného kilogramového pohára medu, je potrebných asi tisíc včiel robotníc, ktoré nazbierajú nektár z približne 4 miliónov kvetov. 

Pritom len na jednu malú čajovú lyžičku medu pracovalo asi dvanásť včiel celý svoj život. 

Z nášho pohľadu teda život včiel nie je vôbec sladký, včely  v tom lepšom prípade do slova umierajú od opotrebovania. V tom horšom prípade, ktorý je čím ďalej tým častejší, umierajú na rôzne choroby či nové hrozby v podobe rôznych insekticídov.

 

 

Mgr. Iveta Strukanová a kolektív pedagógov

 

 



<< Späť na predchádzajúcu stránku