Aktuality

Vesmírna odysea

Pripravujeme :


VESMÍRNA ODYSEA 

     

Takto začneme týždeň pre detičky edukačnou aktivitou

putovaním po planétach

 

 Budapeštianska 1 - 12.3.2018

EP Viedenská 34 – 13.3.2018

 

Čo sa naučíme :

 

1. Zem, Slnko a hviezdy vo vesmíre
Cieľom je :

na základe jednoduchých pozorovaní a pokusov osvojiť si základné poznatky o magnete a o účinkoch  gravitačného pôsobenia našej Zeme;
vytvoriť si elementárnu predstavu o Slnku, Mesiaci, planétach a hviezdach;
chápať príčiny striedania dňa a noci, vytvoriť si správnu, i keď zjednodušenú predstavu o príčinách a dôsledkoch rozdielov teplôt vzduchu v lete a v zime;
nadobúdať kladný citový vzťah k poznávaniu prírody a vesmíru.


Slnko a jeho planéty
Základné poznatky o Slnku ako vesmírnom telese. Zem ako družica Slnka. Planéty.

Hviezdy vo vesmíre
Základné poznatky o hviezdach.

Striedanie dňa a noci
Striedanie dňa a noci ako dôsledok rotácie Zeme. Letný a zimný deň u nás. Priestorová predstava o vzájomnej polohe hviezd, Slnka a Zeme v priebehu dňa a roka.

 

Koordinátorky projektov : Mgr. Tokarčíková, Mačatková, Ing.Durbáková, Ondrejová

 

* ak máte doma detské  knihy s touto tematikou, možete ich priniesť na Čarovnú poličku - čítame ďalej ....

 

Deti pocestujú ako astronauti do vesmíru. Využijeme naše vesmírne rakety, skafander, a iné..UP

 

Vesmír je nekonečný priestor v ktorom sa nachádzajú rôzne vesmírne telesá. Vesmírne telesá: hviezdy, kométy, planéty, meteority a asteroidy. Naša slnečná sústava sa volá mliečna dráha, lebo v minulosti ľuďom pripomínala rozliate mlieko. V našej Slnečnej sústave sa okrem Zeme nachádza aj ďalších 7 planét. Sú to: Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Niekedy patril medzi planéty aj Pluto. Medzi planéty už nepatrí lebo vedci prišli na to, že je malý tak preto sa zaraďuje medzi asteroidy a meteority.
Kométy
Sú to kusy kameňa, ľadu a prachu, ktoré k Slnku priletia z ďalekých priestorov za Slnečnou sústavou. Keď sa kométa približuje k Slnku, ľad sa roztopí a mení sa na plyn. Súčasne sa z kométy uvoľňuje aj prach. Tento plyn a prach sa formuje do marku okolo jadra kométy, ktoré dobre odráža slnečné žiarenie a kométa sa tak stáva viditeľnou. 

Asteroidy a meteority
množstvo malých telies s priemerom len niekoľko desiatok km. Väčšina meteoritov obieha okolo Slnka v páse asteroidov medzi planétami Mars a Jupiter. Keď sú malé a dostanú sa do atmosféry, zhoria a môžeme ich pozorovať ako horiaci meteorit. Väčšie asteroidy sa buď roztrieštia a na Zem dopadnú len malé úlomky, alebo sa nerozpadnú a pri dopade na Zem vyhĺbia kráter. Po dopade obrovského meteoritu pred 65 mil. rokmi pravdepodobne vraj vyhynuli dinosaury.


Mgr. Iveta Strukanová - riaditeľka školy



<< Späť na predchádzajúcu stránku