Aktuality

Pomoc rodičom - 13.časť vzdelávanie

 

Pomoc rodičom  13 časť vzdelávanie.

Ku dňu ZEME by sme boli spoločne pripravovali aj túto aktivitu, ktorú Vám prinášame ako pomoc ku vzdelávaniu detí doma.

 

HERBÁR A JARNÉ KVIETKY .

 

 

 

Plníme vzdelávaciu oblasť Človek a príroda, Jazyk a komunikácia.

 

 

 

TÉMA : Jarné kvietky a herbár

Výkonový štandard:

Vedieť pomenovať ako sa jednotlivé kvietky volajú, povedať prvé a posledné písmeno v názvoch, vedieť názvy správne vytlieskať.

 

 

 

ČO JE HERBÁR?

Herbár je zbierka sušených a lisovaných rastlín.

Ideálne je sušenie a lisovanie rastlín a kvetov. Keď si rastlinky nazbierate účinné je stlačenie rastliniek medzi noviny alebo knihy. Herbár môže obsahovať celé rastliny vrátane koreňov, semien, listov a kvetov. Jemne môžete prilepiť stonky rastliniek lepiacou páskou, popíšte na papier aká je to rastlinka, a môžete si pridať aj miesto kde ste ju našli.

 

 

 

Odporúčame Vám ak pôjdete  s deťmi na prechádzku do lesa alebo prírody a môžete si nazbierať si rôzne rastlinky a urobiť si spoločne s deťmi rôzne druhy HERBÁROV.

Napr. ak pôjdete do lesa Lesný HERBÁR s rastlinkami z lesa.

Ak pracujte v záhrade môže to byť záhradný HERBÁR.

Alebo nám vytvorte HERBÁR, kde budú iba listy stromov s pomenovaním alebo iba kvety s pomenovaním.

 

 

 

Viete ako  ten HERBÁR  využijeme ?

Viete o tom ak si taký herbár pripravíte veľmi starostlivo tak Vám ostane pre deti ktoré ho budú potrebovať aj v 1.ročníku ZŠ ?

Aj naše p. učiteľky ho v tomto čase vyrábajú ako učebnú pomôcku – portfólio UP pre školu.

Taktiež vyrábajú prezentáciu Jarné kvety, bylinky a ich využitie na Interaktívnu tabuľu.

 

 

 

 

 

ČO MÔŽETE SPOLOČNE VYSKÚŠAŤ S DEŤMI ?

Nechajte dieťa aby pomenovalo kvietky, povedalo ich farbu, nech povie posledné a prvé písmeno v názvoch kvietkov, nakoniec nech vám jednotlivé názvy vytlieska.

 

 

 

 

ZOPÁR UŽITOČNÝCH RÁD AKO MÔŽETE VYROBIŤ HERBÁR S DEŤMI

 

Lisované vzorky pripevnite na hrubý papier alebo kartón. Pre uchytenie exemplárov celých rastlín použite tenké prúžky krycej alebo plastovej pásky. Na uchytenie semien je ideálne použiť lepidlo. Nezabudnite pri každej vzorke uviesť názov.

 

Tu sú podrobnejšie pokyny pre lisovanie a uskladnenie rastlinných vzoriek:

Položte vzorku na papier tak, aby vyzerala atraktívne a aby boli hlavné črty rastliny jasne rozpoznateľné. U veľkých vzoriek budete musieť ohýbať stonky ostrým cik-cak rezom tak, aby sa vošli na stránku. Môžete tiež rastlinu prerezať na polovicu a ukázať tak jej hornú a dolnú polovicu bok po boku.

 

 

 

 

Je dobrý nápad ukázať obe strany listov, pretože horná a dolná strana často vyzerajú veľmi odlišne. Môžete si tiež nechať priestor na nalepenie malej obálky, do ktorej vložíte semená rastliny a iné malé časti.

 

 

 

Existuje niekoľko metód, ktoré môžete použiť na uchytenie svojich vzoriek v herbári. Jedna z najčastejších metód má názov sklenená doska. Botanici tradične používajú na uchytenie listov sklenené dosky, prípadne môžete použiť aj list z alobalu. Na podklad nakvapkajte niekoľko kvapiek zriedeného bieleho lepidla. Pre citlivé vzorky použite ľahšie lepidlo ako pre hrubé a drevnaté stonky.

 

 

 

Opatrne nastavte preparát do polohy, ako ho chcete mať v herbári. Prilepte ho tak, aby sa jeho všetky časti dotýkali lepidla. Ak je to potrebné, otrite zvyšky lepidla. Na preparát jemne pritlačte papierovú utierku, aby dorovnala nedokonalosti na povrchu vzorky a utrela prebytočné lepidlo.

 

 

Potom každú stránku prekryte voskovaným papierom a uložte medzi ne kartóny. Strany priložte závažím a lepidlo nechajte uschnúť cez noc. Keď je všetko suché, opatrne každú stránku vsuňte do plastového obalu a založte do zakladača.

 

Nezabudnite môžete nám poslať aj zopár fotiek –potešíte nás , ako chodíte do prírody, ako spoločne vytvárate herbár.

Ďakujeme

aktivity.doma@gmail.com

Mgr. Iveta Strukanová a kolektív pedagógov

 

 

Zdroj:  https://hobbyportal.sk/zahrada-a-priroda/ostatne82/zalozte-si-herbar-a-zamilujte-si-dary-prirody



<< Späť na predchádzajúcu stránku